Jak zaplanować spędzanie czasu z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz planować, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Stara reguła mówi: śpij, kiedy dziecko śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych dniach po pojawieniu się dziecka to właśnie niemowlak powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi naczyniami w zlewie czy poplamioną podłogą w przedpokoju. Wszystkie codzienne czynności mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie cały czas chciał piersi. W pierwszych tygodniach życia maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że jednego razu odstęp będzie trwał sporo czasu, a później dziecko będzie wołało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, jaka powinna sterować życiem świeżo upieczonej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym trybie życia niemowlaka każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie denerwuj się, gdy na początku troszczenie się o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.